سهامی خاص

شماره ثبت 3109

 

کلیه کالا ها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

نماد اعتماد ملی

004025517
کاربران آنلاین
امروز
مجموع
این ماه
ماه گذشته
تمام روزها
2202
503
10655
18941
63672
4025517

Your IP: 34.204.191.145
Server Time: 2020-07-10 18:21:04
تبلیغ 1

 مفاهیم تأمین اجتماعی حداقل به مدت 5 سال در کتابهای درسی ماندگار خواهد بود

 

 

با همکاری مشترک سازمان تأمین اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش مفاهیم مربوط به تأمین اجتماعی در کتاب های درسی مقاطع مختلف تحصیلی وارد شد تا دانش آموزان با مسائل مربوط به بیمه و تأمین اجتماعی آشنا شوند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، آشنایی عموم مردم با تأمین اجتماعی یکی از مهمترین دغدغه ها و مسائل مربوط به این سازمان استاست و پیگیری این موضوع طی سال های اخیر با تلاش های معاونت فرهنگی و اجتماعی این سازمان و همکاری وزارت آموزش و پرورش به نتیجه رسیده است.

وارد شدن مفاهیم مربوط به تأمین اجتماعی بدون تردید اقدامی بسیار مهم و تاریخی برای سازمان تأمین اجتماعی است. در سال های گذشته در تمامی متون آموزشی مدارس و در مقاطع مختلف حتی یک اشاره درباره تأمین اجتماعی وجود نداشت اما با پیگیری های صورت گرفته و همکاری وزارت آموزش و پرورش درحال حاضر اولین درس مطالعات اجتماعی سال سوم دبستان به موضوع تأمین اجتماعی اشاره شده و درس "من به دنیا آمدم" که شروع زندگی و ورود نوزاد به خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی را برای کودکان توضیح می دهد، بعد از شناسنامه؛ موضوع اخذ دفترچه تأمین اجتماعی به عنوان یکی از نیازهای اساسی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

حق برخورداری از رفاه و تامین‌اجتماعی برای افراد جامعه و جایگاه تأمین اجتماعی در قانون اساسی و همچنین معرفی خدمات و مزایای تأمین اجتماعی از مهمترین مباحثی است که در کتابهای درسی مقاطع مختلف تحصیلی متناسب با شرایط دانش آموزان در کتاب های درسی درج شده است.

با همکاری وزارت آموزش و پرورش مفاهیم مربوط به بیمه و تامین‌اجتماعی در قالب محتوای رسمی در سیزده عنوان، شامل کتاب درسی الزامات محیط کار پایه دوم متوسطه، حسابداری حقوق و دستمزد پایه یازدهم، حسابداری خرید و فروش پایه دهم، مطالعات اجتماعی پایه‌های سوم، چهارم، پنجم، ششم ابتدایی، اول، دوم و سوم دوره اول متوسطه، کتاب نگارش فارسی پایه هفتم و کتاب ویژه مدرسه درج شده است.

برنامه توسعه مفاهیم بیمه و تامین‌اجتماعی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگ‌سازی در نهادهای آموزشی و پژوهشی همچون آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در نقطه آغاز قرار دارد و بنابراین ارائه بازخورد از اجرای این برنامه که به دلیل ماهیت فرهنگی در درازمدت به نتایج پایدار می‌رسد، به زمان بیشتری نیاز دارد.

دکتر محمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در این زمینه طی گفتگو با خبرگزاری فارس، اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قطعا آشنایی با تأمین اجتماعی در مواقع مختلف زندگی به کمک دانش‌آموزان خواهد آمد و در آینده با درک بیشتری موارد مربوط به تأمین اجتماعی را بررسی می‌کنند و با توجه به این‌که این دانش‌آموزان آینده‌ساز کشور هستند؛ بنابراین این آشنایی موجب می‌شود مشکلات کمتری در آینده برای تأمین اجتماعی ایجاد شود.

سیدمجتبی موسوی، مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی نیز در گفتگو با نشریه داخلی تأمین گفت: جلسات متعدد کارشناسی با حضور کارشناسان سازمان تامین‌اجتماعی و مولفان کتاب‌های درسی، مدیران و کارشناسان دفاتر تالیف کتاب‌های درسی آموزش و پرورش تشکیل و چگونگی درج مطالب مرتبط با بیمه و تامین‌اجتماعی در کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

موسوی ادامه داد: در نهایت مفاهیم زیادی در 9 کتاب درسی جانمایی شد که مهمترین آن عبارت بود:

● حق برخورداری از رفاه و تامین‌اجتماعی برای افراد جامعه

● مفهوم تامین‌اجتماعی و جایگاه آن در قانون اساسی

● مفهوم سازمان تامین‌اجتماعی و ارائه یک پروژه تحقیقی برای دانش‌آموزان به‌منظور آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با این مولفه

● نقش سازمان تامین‌اجتماعی در کشور مبنی بر دریافت حق بیمه از افراد و حمایت از آنان در مقابل پریشانی‌های اقتصادی

● مفهوم بیمه تامین‌اجتماعی و بیمه اجباری و تعاریف انواع خدمات قابل ارائه بیمه بیمه‌شدگان مشتمل بر بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی و...

● متغیرها و مفاهیم مرتبط با تامین‌اجتماعی از جمله حق بیمه، بیکار، بازنشسته، کارفرما، مزد بگیر، بازمانده، از کار افتاده و حادثه‌دیده .

● مفهوم دفترچه بیمه درمان، نحوه استفاده از آن و فواید استفاده از آن

● مفهوم مستمری در قالب یک داستان از کتاب داستان و راستان از شهید مطهری و الزام به تامین امنیت آتی کارگران

● ارائه تحقیق به دانش‌آموزان در خصوص نحوه بیمه شدن و دریافت مستمری از سازمان تامین‌اجتماعی

● مدارک مورد نیاز برای بیمه شدن کارگران و اخذ کد کارگاه توسط کارفرما

● چکونگی تکمیل لیست حق بیمه و درصدبیمه سهم کارگر، کارفرما و بیمه بیکاری

● ارائه مثال و مسئله ریاضی در خصوص نحوه محاسبه کسورات حق بیمه برای بیمه‌شده، کارفرما و بیمه بیکاری در یک کارگاه

● ارائه مفاهیمی در خصوص حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه و اعلام ان در لیست ارسالی به سازمان تامین‌اجتماعی

● ارائه توضیحاتی درخصوص مهلت ارسال لیست و جریمه تاخیر لیست حق بیمه